Chipsy z červené řepy
-
1/4 šálku vody
-
1/4 šálku nepasterizovaného jablečného octa
- 1 lžíce panenského olivového oleje
-
špetka Himálajské soli
-
špetka pepře
Řepu nastrouhejte na struhadle a naložte do nálevu (smíchejte všechny ingredience). Po 15 minutách promíchejte a nechte ještě 15 minut marinovat. Poté plátky usušte v dehydrátoru do křupava (trvá cca 24 hodin).
Tip: Nálev je vhodný i na mrkev, petržel či pastiňák.:)
Kapustové chipsy
-
2 menší kapusty
-
3/4 šálku světlého tahini (raw)
-
1/4 šálku Tamari
-
1/4 šálku nepasterizovaného jablečného octa
- 1/4 šálku vody
-
2-3 stroužky česneku
-
šťáva z jednoho malého citrónu
Vše rozmixujte najemno a "vmasírujte" do natrhaných kapustových listů (bez hlavního kmínku). Pak usušte v dehydrátoru do křupava (cca 6-8 hodin).
Tip: Listy kapusty nechte klidně větší - sušením se hodně smrsknou.
Cuketové chipsy
-
3 menší cukety
-
1/4 šálku Tamari
-
1/4 šálku nepasterizovaného jablečného octa
- 1/4 šálku vody
-
2-3 stroužky česneku
-
šťáva z jednoho malého citrónu
Cukety nakrájíme na rovnoměrné plátky nebo nastrouháme na struhadle a naložíme na chvíli do nálevu ze zbývajících ingrediencí. Poté plátky usušte v dehydrátoru do křupava (může trvat až 24 hodin).
Marinované žampiony I.
-
žampiony (celé hlavičky)
-
0,5 šálku panenského olivového oleje
-
2 lžíce Tamari
-
1-2 stroužky česneku
- čerstvé lístky rozmarýnu (množství dle chuti)
Do olivového oleje prolisujte česnek, vmíchejte Tamari a rozmarýn. Žampiony nechte ve směsi marinovat alespoň 6 hodin. Poté žampiony sušte v dehydrátoru cca 5-6 hodin.
Tip: Pokud nemáte dehydrátor, nevadí, jen žampiony nakrájejte na plátky. Místo žampionů můžete použít hlívu (sušte cca o 2 hodiny méně).
Marinované žampiony II.
-
1 šálek pokrájených žampionů
- 1 šálek jemně pokrájené cibule
-
0,25 šálku panenského olivového oleje
-
0,25 šálku Tamari
- 1 lžička agávového sirupu
Žampiony a cibuli dejte do misky. Zbytek ingrediencí prošlehejte a smíchejte dohromady s žampiony a cibulí. Nechte alespoň 4 hodiny marinovat v lednici. Poté vyjměte obsah misky a nechte sušit v v troubě či dehydrátoru 3-4 hodiny.
'Hranolky'
-
sladké brambory
-
panenský olivový olej
-
špetka Himálajské soli
Sladké brambory očistěte a nakrájejte na hranolky. Z oleje, soli a Tamari připravte marinádu a v ní hranolky nechte 15 minut odpočívat. Pak hranolky sušte v dehydrátoru (cca 6 hodin).
Tip: Perfektní s RAW majonézou nebo/a RAW kečupem.;-)
Celerové 'hranolky'
-
1 velký celer
-
panenský olivový olej
-
sušená celerová nať
- 2 lžičky kurkumy
-
špetka Himálajské soli
Celer očistěte a nakrájejte na hranolky. Z oleje, kurkumy, soli a celerové nati připravte marinádu a v ní hranolky nechte 15 minut odpočívat. Pak hranolky sušte v dehydrátoru (cca 6 hodin).
Tip: Dá se použít i kedlubna nebo bílá ředkev (daikon) a místo sušené celerové nati sladké paprika nebo curry koření. Mňam!:)
Marinovaná brokolice
-
4 šálky růžiček brokolice
-
1/2 šálku panenského olivového oleje
-
1/3 šálku čerstvého oregana
-
1/3 šálku čerstvé bazalky
-
1/4 šálku šťávy z citrónu
-
1-2 stroužky česneku
- špetka Himálajské soli
Do olivového oleje prolisujte česnek, vmíchejte citrónovou štávu, bazalku, oregano a sůl (pokud nemáte čerstvé bylinky, mlžete použít provensálské koření). Brokolici nechte ve směsi marinovat alespoň 12 hodin. Poté brokolici sušte v dehydrátoru cca 2-3 hodiny. Delikatesa!
Tip: Můžete vyzkoušet přidat ještě do marinovací směsi půl lžičky sladké papriky anebo pokud to máte rádi "horké", tak chilli.:)
Zeleninové wrapy
-
1 římský salát
-
1 avokádo
-
1 červená paprika
-
4-5 rajčat
Do rozmačkaného avokáda vmíchejte nakrájenou papriku a nakrájená rajčátka. Potřete listy salátu a zabalte. Hotovo! :)
Esejský chléb
-
1 sáček obilí kamut
Nejvíc mi chutná esejský chlebík z kamutu, ale dá se dělat i ze pšenice, žita, jednozrnky, pohanky... Kamut zalijte v misce vodou a nechte alespoň 24 hodin máčet. Vodu po 12 hodinách vždy slijte a vyměňte. Po 24 hodinách již do vody nedávejte a nechte obilí jeden den klíčit, stačí jen několikrát za den v sítku propláchnout. Po dvou dnech tedy obilí nahrubo pomixujte do konzistence těsta. Poté můžete, ale nemusíte :), přidat špetku Himálajské nebo mořské soli a trochu zeleniny, např. cuketu, mrkev, papriku, jarní cibulku, pórek, olivy, sušená rajčata... Vytvořte placky a nechte sušit v dehydrátoru nebo na sluníčku. Nepřesušte, placky by měly zůstat vevnitř vhlké.
'Slanina'
-
1 větší lilek
- 0,25 šálku vody
-
0,25 šálku panenského olivového oleje
-
lžíce Tamari
- 1 lžička sladké papriky
Lilek oloupejte (slupku vyhoďte obsahuje jedovatý solanin) a škrabkou na brambory udělejte plátky, které nechte cca 4 hodiny odpočívat v marinádě v lednici (po 2 hodinách promíchejte). Poté nechte sušit v troubě či dehydrátoru cca 12 hodin (do křupava). Efektní!:)
Chipsy ze sladkých brambor
-
2 brambory
-
1/2 šálku citrónové šťávy
- 1 šálek rozpuštěného kokosového oleje
- lžička sladké papriky
-
špetka Himálajské soli
-
špetka pepře
Před kuchyňskou úpravou je dokonale pod vodou očistíme kartáčkem, nebo oloupeme. Pak brambory nastrouhejte na struhadle a naložte do nálevu (smíchejte všechny ingredience) alespoň na 3 hodiny, ale můžete i déle. Poté plátky usušte v dehydrátoru do křupava.:)
Plněné papriky se slaninou